Nowy dom: Polska

2 września 2024

Dokumenty rekrutacyjne w języku ukraińskim

Szanowni Państwo. Informujemy, że opublikowaliśmy na stronie internetowej projektu dokumenty rekrutacyjne w języku ukraińskim.

Zobacz szczegóły

22 sierpnia 2024

 Informacja o projekcie pn. “Nowy dom: Polska” 

Szanowni Państwo. Informujemy, że rozpoczęła się rekrutacja do nowego projektu pn. „Nowy dom: Polska”  nr FEWM.09.03-IZ.00-0050/23. Projekt będzie realizowany przez CENTRUM DOSKONALENIA KADR EWA PERLIŃSKA w partnerstwie z UNIWERSYTETEM TRZECIEGO WIEKU W CHODZIEŻY na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu  na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do udziału w projekcie!

Zobacz szczegóły

Zapraszamy do udziału w projekcie!

„Nowy dom: Polska” ,FEWM.09.03-IZ.00-0050/23

 Centrum Doskonalenia Kadr Ewa Perlińska zaprasza do udziału w projekcie pn. „Nowy dom: Polska”, FEWM.09.03-IZ.00-0050/23, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027, Priorytet FEWM.09.00, Działanie FEWM.09.03

Informacja o projekcie:

Tytuł: „Nowy dom: Polska”

Priorytet 9: Włączenie i integracja EFS+

Działanie 9.3: Integracja obywateli państw trzecich w środowisku lokalnym

 

CELEM GŁÓWNYM projektu jest podniesienie poziomu integracji społeczno-kulturowej 140 (112K, 28M) obywateli państw trzecich legalnie przebywających na terenie Polski, powyżej 18 roku życia, pracujących/uczących się/zamieszkujących na obszarze subregionu olsztyńskiego woj. warmińsko-mazurskiego, poprzez objęcie ich kompleksowym i zindywidualizowanym wsparciem pozwalającym na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie.

Dla każdego Uczestnika (UP) sporządzony zostanie Indywidualny Plan Wsparcia – [140 UP x 4 godz./UP]. Z IPW wynikać będą formy wsparcia niezbędne do poprawy sytuacji społecznej UP:

  1. Kurs języka polskiego – 112 UP x 90 godz.
  2. Szkolenia z wartości i kultury polskiej – 112 UP x 18 godz.
  3. Wsparcie asystenckie w codziennym funkcjonowaniu w relacji z systemem edukacji, służbą zdrowia i innymi instytucjami publicznymi – 84 UP x 6 godz.
  4. Indywidualne poradnictwo psychologiczne – 70 UP x 6 godz.
  5. Indywidualne poradnictwo prawne – 70 UP x 6 godz.
  6. Szkolenia z zakresu zielonych umiejętności – 70 UP x 12 godz.
  7. Lokalne wydarzenia integracyjne – 70 UP x 9 godz.

 

Dodatkowo dla uczestnika oferujemy:

  • Zwrot kosztów dojazdu
  • Zwrot kosztów opieki nad dzieckiem/osobą zależną
  • Catering

Grupa docelowa to 140 osób (112K, 28M) będących OPT, legalnie przebywających na terenie Polski, powyżej 18 r.ż., pracujących/uczących się/zamieszkujących w rozumieniu KC obszar subregionu olsztyńskiego WWM (powiaty: bartoszycki, kętrzyński, lidzbarski, mrągowski, nidzicki, olsztyński, szczycieński oraz Miasto Olsztyn), bez względu na status zatrudnienia w tym min. 10 os. z niepełnosprawnościami.

 

Zasady równościowe 

Nasz projekt realizujemy z poszanowaniem zasad równościowych: zasady równości szans kobiet i mężczyzn oraz zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym osób z niepełnosprawnościami.

W projekcie zachowujemy standardy dostępności dla polityki spójności 2021-2027 dotyczące takich obszarów jak: szkolenia, informacja i promocja, transport, cyfryzacja i architektura.

Celem standardów jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami na równi z osobami pełnosprawnymi dostępu do projektu w ramach funduszy unijnych.

W ramach działań z zakresu równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności projektu dla osób z niepełnosprawnościami:

  • do komunikacji z Państwem wykorzystujemy różne kanały komunikacyjne, takie jak telefon, e-mail, media społecznościowe, osobiste spotkanie;
  • w naszej ankiecie pytamy Państwa o specjalne potrzeby. W Projekcie założyliśmy możliwość wprowadzenia racjonalnych usprawnień, które umożliwią Państwu udział w naszym projekcie oraz zapewnią komfort uczestnictwa.;
  • naszą stronę projektową oraz dokumentację do pobrania stworzyliśmy z dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami;
  • w procesie rekrutacji premiujemy udział osób z niepełnosprawnościami;
  • stosujemy język prosty i zrozumiały;
  • biuro projektu oraz lokalizacje w których realizujemy projekt są pozbawione barier architektonicznych; przed biurem projektu znajduje się oznakowane miejsce parkingowe dla ON, budynek jest wyposażony w podjazd na wózek inwalidzki, szerokość drzwi wejściowych dostosowana dla osób poruszających się na wózku, toaleta przystosowana dla ON.

 

W ramach działań z zakresu równości szans kobiet i mężczyzn:

  • stosujemy język wrażliwy na płeć;
  • działania i treści przekazywane Państwu w ramach projektu są wolne od ograniczeń    wynikających ze stereotypów płci;
  • premiujemy udział kobiet w projekcie;
  • zwracamy koszty opieki nad dzieckiem lub osobą zależną potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
  • harmonogram zajęć tworzymy tak, by umożliwiał Państwu godzenie obowiązków związanych z uczestnictwem w projekcie z obowiązkami rodzinnymi, zawodowymi czy rehabilitacyjnymi.
  • stosujemy równościowe zarządzanie projektem

 

Zapoznaj się z dokumentami dotyczącymi zasad równościowych

 

Bezpośrednim rezultatem projektu będzie osiągnięcie wskaźników rezultatu:

  1. Liczba osób, które podjęły kształcenie lub szkolenie po opuszczeniu programu – 28;
  2. Liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu projektu – 112;

Okres realizacji Projektu: 01.07.2024 – 31.01.2026

Wartość Projektu: 920 955,00 zł

Dofinansowanie Projektu z UE: 782 811,75 zł